+90 532 579 12 64
Kızılırmak Mah. 1443. Cad. 1071 Plaza B blok kat: 27 No: 174
Çukurambar Çankaya / Ankara

5N1K İle İmplant Tedavisi

  • Home
  • 5N1K İle İmplant Tedavisi
~ Dr. Dt. Yasemin Türkdönmez ~

5N 1K İmplant Tedavisi Tedavisi

İmplantlar diş eksikliği tedavilerinde uygulanan, ağızda diş kökü olarak görev yaparak üzerine yapılacak olan protezlere destek sağlayan titanyum vida sistemleridir.

NE ZAMAN UYGULANIR? İmplant tedavileri tek diş yada çoklu diş eksikliği görülen durumlarda uygulanmaktadır. Hatta tam dişsizlik söz konusu olduğunda da ağız içine yerleştirilen yeterli sayıdaki implant ile sabit protezlere destek verilmektedir. Böylece kullanımı daha zor olan hareketli protezlere ihtiyaç kalmamaktadır.

NASIL UYGULANIR? İmplant tedavilerinde implantın yerleştirilmesi aşamasında lokal anestezi yeterli olmaktadır. İmplantın uygulanacağı bölgenin uyuşturulmasını takiben hekimin uygun gördüğü implant, yeterli kemik kalınlığına sahip olan bölgeye yerleştirilir. Yerleştirilen implantların işlem sonrasında ağrısız ve problemsiz bir iyileşme süreci için iyi bir ağız hijyeni ile birlikte antiseptik gargaralar ile ağız bakımı desteklenmelidir. İlk gün yapılan soğuk tampon uygulamaları rahatlatıcı olacaktır. Bu aşamada çok ağrılı bir süreç beklenmez fakat oluşabilecek ağrıyı kontrol edebilmek için hekimin uygun gördüğü bir ağrı kesici kullanılabilir.

Kemik ve implantın bütünleşmesi için çenenin yapısına uygun olarak yeterli süre beklendikten sonra (üst çene için ortalama 3 ay, alt çene için 2 ay) implantın üst yapısı için protez yapım aşamasına geçilir. 

Closeup of unrecognizable female doctor pointing at tooth model while consulting patient, copy space

NEDEN İMPLANT TEDAVİSİ GEREKİR? Diş eksikliği durumunda, zamanla eksik olan diş bölgesindeki kemik yapıda kayıplar başlamaktadır. Kemik kaybı, sonrasında yapılacak olan protezler için zorlayıcı olmaktadır.

İmplant uygulamaları ile kemik desteği yetersiz olan alanlarda bile başarılı sonuçlar almak mümkündür. Ayrıca implantlar kemik desteğini sağladığından zamanla oluşabilecek kemik kayıplarını da önemli ölçüde azaltmaktadır.

Diş eksikliğinin beraberinde getirdiği estetik, fonksiyon ve konuşma problemlerinde ve hatta bu problemlerin sonucu olarak oluşan kişinin kendine olan güveninin sarsılması gibi sorunlarda en iyi çözüm implant tedavileridir. Diğer dişlerden destek almadığından başka herhangi bir dişe zarar vermeden sabit protezler yapılabilmektedir. İmplant üzerine yerleştirilen protezler gerçek dişe en yakın estetiği verdiğinden sınıfındaki alternatiflere göre daha fazla tercih edilmektedir.

Kimlere İmplant Uygulanabilir

Sağlıklı diş ve dişetlerine sahip, implantı destekleyecek yeterli kemik desteği bulunan, kemik büyümesini tamamlamış, ağız hijyeni iyi olan her bireye implant tedavisi uygulanabilir. Bazı durumlarda kemik alt yapısı yetersiz olduğunda ileri tekniklerle alt yapıda iyileştirmeler yapılarak implant için uygun alanlar oluşturulabilir.

 

NE KADAR ÜCRET VERMEM GEREKİR? İmplant fiyatları ile ilgili hastalar karar verme aşamasında zorlanmaktadır. Klinikler arasında fiyatların farklı olması durumu daha da güçleştirmektedir. Burada konuya farklı açılardan bakmak fiyatlar arasındaki farklılığı anlamaya yardımcı olacaktır. 

Öncelikle implant tedavisinin diş hekimliğinin hem cerrahi hem de protez bölümlerini kapsadığı unutulmamalıdır. Yani implant uygulamasının ardından işlem bitmemekte belirli bir süre beklendikten sonra protetik tedavi aşaması başlamaktadır. 

Burada kullanılacak olan materyalin içeriği ( metal destekli porselen, zirkonyum gibi) fiyatı etkilemektedir. Kullanılacak olan protezin materyali gibi implantın hangi marka kullanıldığı da fiyatı etkilemektedir. Günümüzde piyasada uzun senelerdir kullanılan ve kalitesini kanıtlamış, hekimlerce daha çok tercih edilen lider markalar bulunmaktadır.  Bunların dışında maliyeti daha düşük fakat klinik uygulamaları lider markalarla kıyaslanabilecek özellikte olan markalar da mevcuttur. Burada önemli olan konu hekiminizin, sizin ağız ve kemik sağlığınıza en uygun olan implantı seçmesidir. 

Fiyatlandırmayı etkileyen bir diğer konu hekimin bu alandaki deneyimidir. En az implant markasının kalitesi kadar, bu implantın ağıza düzgün ve doğru bir şekilde yerleştirilmesi de implantın ömrünü etkileyen en kritik faktörlerdendir çünkü implantın üzerine uygulanacak olan diş protezinin çiğneme basınçlarını uygun şekilde karşılıyor olması gerekmektedir.

Arşivler

Kategoriler