+90 532 579 12 64
Kızılırmak Mah. 1443. Cad. 1071 Plaza B blok kat: 27 No: 174
Çukurambar Çankaya / Ankara

Çocuklarda Ortodontik Tedavinin Önemi

  • Home
  • Çocuklarda Ortodontik Tedavinin Önemi
~ Dr. Dt. Yasemin Türkdönmez ~

Çocuklarda Ortodontik Tedavinin Önemi

Ortodontik problemler genellikle ilk belirtilerini çocukluk döneminde vermektedir. Bu belirtiler ebeveynler tarafından sıklıkla farkedilmemekte, problem daha belirgin hale geldiğinde bazı tedavi fırsatları da kaçırılmaktadır. Bunlara en güzel örnek iskelet yapıdaki yani çene kemiği düzeyindeki problemler verilebilir. Alt ve üst çene kemiğindeki konumsal problemler ilk oluşmaya başladığı dönemde bazı küçük müdahalelerle problemin şiddetlenmesi önlenebilmektedir.

Çünkü bu dönemde büyüme ve gelişme çok hızlı olduğundan büyüme hızı problemin rahat düzeltilebilmesi açısından önemlidir.

İlk ortodontik muayene 6 yaşlarında yaptırılmalıdır. Eğer iskelet yapıda bir sıkıntı var ise bu yaşlarda ilk belirtilerini göstermektedir. Ortodontik muayene sırasında rahatlıkla tespit edilerek çok basit uygulamalarla çözüm sağlanabilmektedir.

Alt ve üst çeneye ait problemlerin yanında dil,dudak gibi yumuşak dokuyu ilgilendiren ve iskelet yapıyı bozabilen zararlı alışkanlıklar da bu yaşlarda tespit edilebilmektedir. Dudak emme, dil itimi, ağız solunumu, parmak emme en yaygın zararlı alışkanlıklardır ve iskelet yapının büyüme ve gelişimini olumsuz etkilemektedir.

dentist-cleaning-child-s-teeth

Örneğin parmak emme alışkanlığı olan bir çocukta büyüme döneminde derin bir damak, fırlak ve aralıklı ön dişler ve alt çene geriliği gibi problemler oluşabilmektedir. Üst ön bölge dişlerinin fırlak ve aralıklı olması, olası bir travma durmunda dişleri daha kırılgan ve zarar görebilecek pozisyona getirmektedir.

Yine bu yaşlarda süt dişlerindeki çürükler yada süt dişi kayıpları yeni ortodontik problemler yaratabilmektedir. Çünkü süt dişlerinin çene içindeki öne hareketleri yukarıdan gelen dişlerin yer bulamaması ile sonuçlandığından çoğunlukla çapraşıklık daha şiddetli durumlarda gömülü diş olarak sonuçlanmaktadır

 

Burada yapılması gereken süt dişlerini yerine gelecek daimi dişler sürene kadar ağızda sağlıklı bir şekilde tutmak gerekirse süt dişi eksikliğinde yer tutucular ile yerini korumaktır. Aksi halde ortodontik problemin şiddeti daha da artacağından yapılacak olan ortodontik de daha da zorlaşmaktadır.

Aslında çocukluk döneminde yapılan ortodontik müdahaleler mevcut durumu daha normalize etmektir. Yani iskelet yapıdaki büyüme gelişimi normal büyüme-gelişim sınırları içinde tutmak, daimi dişlerin rahat bir şekilde sürebileceği ortamı oluşturmak ve düzgün bir şekilde sürebilmesini sağlamaktır. İlk ortodontik muayenenin önemi bu sebeplerden dolayı elzemdir

Arşivler

Kategoriler