+90 532 579 12 64
Kızılırmak Mah. 1443. Cad. 1071 Plaza B blok kat: 27 No: 174
Çukurambar Çankaya / Ankara

Gülüş Tasarımı ve Ortodonti

  • Home
  • Gülüş Tasarımı ve Ortodonti
~ Dr. Dt. Yasemin Türkdönmez ~

Gülüş Tasarımı ve Ortodonti

DSD (Digital smile desing-gülüş tasarımı) dişlerin estetik ve fonksiyonel olarak daha iyi hale getirilmesi için yapılan estetik düzenlemelerdir. Bu düzenlemelerde öncelikle sağlıklı diş yapısının elde edilmesinden sonra dişlerin uygun konum ve pozisyonlarının sağlanması ve estetik anlamda dişlerin protetik yaklaşımlarla yeniden yapılandırılmasının sağlanmasıdır.

Sağlıksız diş ve dişetlerine sahip ağızlarda gülüş tasarımı işlemi uygun değildir. Öncelikle sağlıklı bir dişeti elde edilmeli ve uygun bakım ile bu durum korunmalıdır. Çünkü gülüş tasarımı ile yapılan planlamalarda diş- dişeti uyumu açısından dişetlerinin sıkı, sağlıklı ve kanamasız olmalı, kötü hijyene bağlı herhangi bir şişlik ve kızarıklık olmaması gerekir. Gülüş tasarımı uygulamalarında doğallığı sağlayabilmek en kritik noktalardan biridir ve bu ancak sağlıklı dişetleri ile elde edilebilir.

Ağız içindeki dişlerin, diş arkı üzerindeki konum ve pozisyonlarının uygunluğu da sonrasında yapılacak restorasyonların estetik ve fonksiyonları açısından çok önemlidir.

Dental braces in happy womans mouths who shows by two fingers on brackets on the teeth after whitening. Self-ligating brackets with metal ties and gray elastics or rubber bands for perfect smile. Orthodontic teeth treatment

Uygun olmayan diş pozisyonlarında yapılan restorasyonların estetiği istenilen düzeyde olmamakla birlikte, bu restorasyonlar konuşma ve çiğneme sırasında istenmeyen kuvvetlerle karşı karşıya geleceğinden uzun ömürlü olmamaktadır.

Burada ortodontik tedaviler devreye girmekte ve dişler ark içinde olmaları gereken yerlere getirilerek düzgün bir şekilde sıralanmaktadır. Diş diziliminin uygun olmadığı bir durumda dişlerin üzerine nasıl bir protetik yaklaşım gelirse gelsin yeterli estetik sağlanamamaktadır.

Tüm dişlerin ve dişetlerinin bakımı ve ağız içindeki dizilimi uygun hale getirildikten sonra her hastaya özel bir gülüş tasarımı planlaması yapılır. Burada hastanın yaşı, cinsiyeti, karakteri ve tedaviden beklentileri gibi özellikler göz önünde bulundurularak dudakların, dişlerin ve dişetlerinin konumu yüze göre değerlendirilir. Konuşma ve gülme sırasında ne kadar diş ve dişeti görünümü mevcut, arttırılmalı mı azaltılmalı mı, diş morfolojisi nasıl olmalı gibi sorular hastadan alınan fotoğraf, röntgen filmi ve ölçülerle birlikte değerlendirilir. Protetik olarak günümüzde en fazla tercih edilen lamina uygulamalarıdır. Çok ince olmaları ve doğallığının yüksek olması tercih sebeplerindendir.

Arşivler

Kategoriler