+90 532 579 12 64
Kızılırmak Mah. 1443. Cad. 1071 Plaza B blok kat: 27 No: 174
Çukurambar Çankaya / Ankara

Bayramda Diş Sağlığınıza Dikkat

  • Home
  • Bayramda Diş Sağlığınıza Dikkat
~ Dr. Dt. Yasemin Türkdönmez ~

Bayramda Diş Sağlığınıza Dikkat

Bayramlar aile ve dost ziyaretleri ile sevdiklerimizle birlikte olduğumuz güzel zamanlardır. Gün boyu yapılan bayram ziyaretlerinde geri çeviremediğimiz ikramlar genellikle günlük beslenmemizi olumsuz etkilemektedir. Bayramlarda artan et ve tatlı tüketimini dengelemek amacıyla bazı önlemler almamız gerekmektedir. Örneğin gün boyu et tüketmişsek akşam mutlaka tercihimizi sebzeden yana yapmalıyız. Tatlı ikramlarını belirli bir sınır içinde tutmalı gerekirse kibarca geri çevirmeliyiz. Diş sağlığımız için fırsat buldukça öğünlerden sonra mutlaka dişlerimizi fırçalamalı, tüketilen et liflerinin diş aralarına sıkışması ile oluşan diş eti rahatsızlıkları gidermek amacıyla diş ipi yada arayüz fırçasını kullanarak fırçalama işlemini tamamlamalıyız. Aksi takdirde uzun süre dişler arasında kalan parçalar diş etine baskısıyla ağrı ve kötü koku oluşturabilir. Tatlı tüketimi ile alınan karbonhidratlar dişler üzerinde kalan bakteri plağı ile çürük oluşumunu hızlandırmaktadır. Bu sebepten tatlı tüketimi belirli bir sınırda tutulmalıdır.

gulus-tasariimi

Bayramda tükettiğimiz gıdaları doğru miktarda ve doğru şekilde aldığımız sürece sağlığımızdan ödün vermeden keyifli bir bayram geçirebiliriz.

Sevdiklerimizle birlikte bayram sofralarımızın bol bol kahkahalı olduğu,aşırıya kaçmadan kendimizi birazcık şımarttığımız ama ağız hiyyenimizden ödün vermediğimiz bir bayram geçirmek dileğiyle…..

Arşivler

Kategoriler