+90 532 579 12 64
Kızılırmak Mah. 1443. Cad. 1071 Plaza B blok kat: 27 No: 174
Çukurambar Çankaya / Ankara

Diş Tedavisi Korkusu Nasıl Yenilir ?

  • Home
  • Diş Tedavisi Korkusu Nasıl Yenilir ?
~ Dr. Dt. Yasemin Türkdönmez ~

Diş Tedavisi Korkusu Nasıl Yenilir ?

Diş hekimi korkusu yani dentofobi toplumumuzda çok yaygın olarak görülmektedir. Burada kişi daha önce yaşamış olduğu kötü deneyimlerle yada başkaları tarafından aktarılan olumsuz düşüncelerle koşullanarak bu korkuyu kendisinde oluşturmaktadır. Zaman içerisinde bu korku daha da büyütebilmekte ve hastayı çok zor duruma gelmeden diş hekimine gitmeyi engellemektedir.

Aslında bu korkular çocukluk döneminde başlamaktadır. Çocuklar daha önce diş hekimine gitmemiş olsalar bile ebeveynlerinden aldıkları olumsuz bildirimlerle diş kontrollerinin çok ağrılı ve acılı işlemler olduğunu düşünmektedirler. Hatta diş hekimi koltuğunda kontrolü yapılırken anne-babaların yüzündeki endişe bile daha herhangi bir işlem uygulanmadan çocukta huzursuzluk yaratmaktadır. Çocukluk döneminden aşılanan bu korkular erişkin dönemde artık bir sosyal fobi haline gelmektedir.

White teeth on the table

Diş teli tedavisi diğer diş tedavileri arasında en acısız ağrısız olanıdır. Tedavi boyunca ağrı kesici alımına neden olacak kadar bile ağrı duyulmamasına rağmen hastalar yakınlarının olumsuz deneyimleri yada başka yerlerden duydukları, okudukları kötü düşüncelerle ortodontik tedavilerini erteleyebilmekte ve tedaviye başlayacak cesareti toplayamamaktadır.

Tüm korkularımızı yenmemiz mümkündür. Burada dikkat edilecek birkaç önemli husus bulunmaktadır. Öncelikle sizi rahat ettirecek güvenebileceğiniz bir ortodonti uzmanı ile tedaviye başlamalısınız. Tedavi öncesi hekiminizden tedavi ile ilgili tüm detayları öğrenmeli, aklınıza takılan en ufak şeyleri bile sormaktan çekinmemelisiniz.

Korkularınızı, sizi tam olarak neyin korkuttuğunu ayrıntılı bir şekilde hekiminize anlatıp hekiminizin sizi nasıl rahatlatacağı konusunda ona yardımcı olabilirsiniz. Randevu saatlerini sizin kendinizi daha rahat hissedebileceğiniz saatlerde oluşturulmasını ve size ayıracağı süreyi biraz daha arttırabilmesini isteyebilirsiniz.

Unutmayın diş teli tedaviniz size estetiğin yanında düzgün sıralanmış dişlerle daha rahat ağız hijyeni sağlamayı, daha iyi çiğnemeyi ve konuşmayı sağlamaktadır. Bu tedaviyi ertelemekse hem tedaviyi zorlaştırmakta hemde güzel bir gülüşe sahip olayı engellemektedir. Diş teli korkusunu yenmek için hekiminizden destek almaktan çekinmeyin, göreceksiniz ki tedaviniz düşündüğünüz gibi olmayacak ve çok rahat bir süreçte istediğiniz gülüşe sahip olacaksınız.

Arşivler

Kategoriler