+90 532 579 12 64
Kızılırmak Mah. 1443. Cad. 1071 Plaza B blok kat: 27 No: 174
Çukurambar Çankaya / Ankara

Herkes Şeffaf Plak Tedavisi Yaptırabilir mi ?

  • Home
  • Herkes Şeffaf Plak Tedavisi Yaptırabilir mi ?
~ Dr. Dt. Yasemin Türkdönmez ~

Herkes Şeffaf Plak Tedavisi Yaptırabilir mi ?

Şeffaf plak tedavileri telsiz ortodontik tedavilerdir. Yani ortodontik tedavi gerekliliği olan hemen herkes şeffaf plak tedavisi yaptırabilir. Ancak bazı istisnai durumlar haricinde bu tedavinin yapılabiliyor olması tedavi öncesinde ortodonti uzmanı muayenesini gerekli kılmaktadır. 

Ortodontik muayene sonucu ortodonti uzmanı şeffaf plak tedavisi yapılabilir sonucuna vardıktan sonra bu tedavi yaptırılabilir. Burada geleneksel tel tedavisinden farklı olan şey ortodontik hareket için gerekli olan ortodontik kuvvetin teller aracılığıyla değil de plaklar aracılıyla iletilebiliyor olmasıdır. 

Bu sebepten plakların kullanım süresi önemlidir. Çünkü şeffaf plak tedavisi hastaya bağlı bir tedavi olduğundan yeterli kullanım süresinin altına inmemek gerekir. Erişkin ortodontisinde bu çok büyük bir problem olmamakta daha küçük yaşlarda ise bazen sorun yaratabilmektedir.

Inivisalign braces or aligner. Dentist advice how invisible orthodontics make beautiful teeth in dental clinic.

Erişkin ortodontisinde de sorun yaratabilecek konular geleneksel tel tedavisinde olduğu gibi dişlerde aşınmalar, kemik kayıpları, eksik dişler, çok sayıda işlem görmüş dişler gibi problemlerdir. Bu durumlar göz önüne alınarak dikkatli bir tedavi planı oluşturması çok önemlidir.
Görünmez ortodontik tedavilerdeki gelişmelerle birlikte artık çok daha küçük yaşlarda örneğin daimi dişlerle birlikte ağızda süt dişi varken bile şeffaf plak tedavileri yapılabilmektedir. Böylece çocuk yaşta herhangi bir tel tedavisine gerek kalmadan dişler düzgün bir şekilde sıralanabilmektedir.
Şeffaf plak tedavilerindeki tedavi yelpazesi giderek daha da açılmakta olup çekimsiz tedavilerle birlikte çekimli tedaviler de yapılabilmekte ve hatta cerrahi müdahale gereken ortodontik tedavilerde şeffaf plak tedavisi uygulanabilmektedir. Tüm bu gelişmeler ışığında artık şeffaf plak tedavilerinin genel olarak ortodontik problemlerin birçoğuna cevap verdiğini görmekteyiz. Ancak şu gerçekte unulmamalıdır ki şeffaf plak öncesi mutlaka ama mutlaka bir ortodonti uzmanı tarafından ortodontik muayenenin yapılması gerekmektedir.

Arşivler

Kategoriler