+90 532 579 12 64
Kızılırmak Mah. 1443. Cad. 1071 Plaza B blok kat: 27 No: 174
Çukurambar Çankaya / Ankara

Erken Dönem Ortodontik Tedaviler

  • Home
  • Erken Dönem Ortodontik Tedaviler
~ Dr. Dt. Yasemin Türkdönmez ~

Erken Dönem Ortodontik Tedaviler

İlk ortodontik muayene yaşı Türk Ortodonti Derneği tarafından 6-7 yaş olarak önerilmektedir. Bu yaşlarla başlayan dönemde uygulanan erken dönem tedaviler büyüme-gelişim çağında yapıldığından ortodontik problemin iskeletsel düzeyde olduğu durumlar için yapılacak olan tedavilerde istenilen iskeletsel değişimin kazanılmasında çok önemlidir. Alt ve üst çenenin gelişimi ile ilgili bir problemin tedavisinde, yetişkin dönemde cerrahi uygulamalar olmadan istenilen düzeyde tedavi sağlanamazken çocukluk döneminde sadece ortodontik tedavi ile istenen iskeletsel değişimler sağlanabilmektedir.


6-7 yaş dönemi daimi dişlenmenin başladığı dönem olduğundan diş sürme takibinin yapılması varsa sürmeyen ya da sürme sırasında sorun yaratacak dişlerin tespiti ve tedavisi ileride yapılacak olan ortodontik tedaviyi rahatlatmakta ve süresini de kısaltmaktadır.

Close up of orthodontist placing orthodontic brackets on patient teeth. Person with cheek retractor and metal braces on teeth having dental procedure in clinic. Concept of orthodontic treatment.

Bebeklik dönemimde uzun süre emzik ve biberon kullanımı,çocukluk döneminde ise parmak emme, dudak emme, diş gıcırdatma yada ağız solunumu gibi zararlı alışkanlıklar alt-üst çene gelişimini ve dişlerin pozisyonlarını olumsuz etkilemektedir. Bu zararlı alışkanlıkların bıraktırılması için yapılan ortodontik apareyler ile iskeletsel düzeyde bir problem oluşmadan basitçe çözüm sağlanabilmektedir

. Çünkü zararlı alışkanlıkların yarattığı fonksiyon bozuklukları çenelerin büyüme ve gelişimini ve dişlerin sürmesini olumsuz etkilemektedir. Kötü alışkanlıkların bu yaşlarda bıraktırılması ilerleyen yaşlara göre çok daha kolaydır. Mevcut kazanılmış bir alışkanlık örneğin parmak emme gibi çocuğun psikososyal durumunu da olumsuz etkilemektedir. Çocukluk çağında bu kötü alışkanlıkların tedavisi gerekmektedir.
Erken dönem ortodontik tedaviler, sonrasında yapılacak olan kapsamlı ortodontik tedavilerin zorluğunu, süresini ve maliyetini azaltmaktadır. Bu sebepten belli ortodontik tedavilerin bu dönemde uygulanması çok kıymetlidir.

Arşivler

Kategoriler